Predaj vozidiel Volvo
„Dokonalý simulátor jazdy“ od spoločnosti Volvo Cars využíva najnovšiu hernú technológiu na vývoj bezpečnejších automobilov

23. November 2020

Simulátor na báze zmiešanej reality

Technici spoločnosti Volvo Cars mu hovoria „dokonalý
simulátor jazdy“. Nejde však o výhovorku, aby sa mohli v pivnici potajomky
oddávať svojim počítačovým hrám. Revolučný simulátor od švédskeho výrobcu
automobilov na báze zmiešanej reality sa v skutočnosti používa na to, aby
výrobca neustále napredoval v oblasti bezpečnosti a vývoja technológií
autonómneho riadenia.

Nastavenie s pohyblivým sedadlom vodiča, volantom s
funkciou hmatovej odozvy a náhlavnou súpravou pre krištáľovo čisté vnímanie
virtuálnej reality
by závidel každý seriózny hráč. Simulátor od spoločnosti
Volvo Cars však túto koncepciu posúva na ďalšiu úroveň až do takej miery, že je
ťažké rozlíšiť skutočnosť od simulácie. A presne to je jeho zmyslom.

Simulátor ponúka jazdu so skutočným autom na skutočných
cestách, pričom využíva špičkovú technológiu poprednej 3D vývojovej platformy
Unity a odborníkov na virtuálnu a zmiešanú realitu z fínskej spoločnosti Varjo.
Kombinuje realistickú trojrozmernú grafiku s vysokým rozlíšením, náhlavnú
súpravu s rozšírenou realitou a celotelovú kombinézu Teslasuit
, ktorá poskytuje
hmatovú odozvu z virtuálneho sveta a zároveň sleduje reakcie tela svojho
nositeľa.

Táto kombinácia softvéru a hardvéru umožňuje technikom
spoločnosti Volvo Cars donekonečna simulovať rôzne scenáre dopravných situácií
na skutočnej testovacej dráhe pomocou skutočného automobilu, a to všetko v
absolútnom bezpečí
. Získajú tak dôležité informácie o interakcii medzi človekom
a automobilom, ktoré potom využívajú pri vývoji nových bezpečnostných a
asistenčných systémov a funkcií autonómneho riadenia.

Testovacie subjekty môžu
byť vystavené imaginárnym aktívnym bezpečnostným a asistenčným funkciám,
pripravovaným používateľským rozhraniam autonómneho 
riadenia, budúcim modelom automobilov a mnohým ďalším scenárom. Simulátor je možné použiť na skutočnej testovacej trati rovnako ako v skúšobnom laboratóriu a každý scenár je plne prispôsobiteľný. Možností je doslova neúrekom.

Poznatky zo skúšobných nárazov budú bezplatne k dispozícii záchranárom

„Dokonalý simulátor“ od spoločnosti Volvo Cars predstavili včera na podujatí, ktoré sa vysielalo naživo z dejiska Volvo Open Innovation Arena a uvádzal ho tím jej odborníkov na inovácie. Minulý rok sa spoločnosť Volvo Cars, v spolupráci so spoločnosťou Varjo, stala prvým výrobcom automobilov, ktorý umožnil jazdu na skutočnom automobile s náhlavnou súpravou pre zmiešanú realitu. Táto spolupráca sa teraz rozšírila aj o spoločnosť Unity a výrobcu celotelových hmatových kombinéz Teslasuit. Ako uviedol Casper Wickman, vedúci oddelenia používateľského komfortu v stredisku Volvo Open Innovation Arena a jeden z moderátorov živého vysielania, spoločnosť Volvo Cars môže vďaka tomu skúmať autentické ľudské reakcie v bezpečnom prostredí a za zlomok ceny skutočného testovania.

 Spolupráca s vynikajúcimi spoločnosťami ako Varjo, Unity a Teslasuit nám umožnila vyskúšať množstvo scenárov, ktoré vyzerajú a pôsobia úplne reálne, a to bez toho, aby sme museli niečo fyzicky postaviť,“ hovorí Casper Wickman.Umožňuje nám testovať skutočné autá v rôznych dopravných situáciách, ktoré vyzerajú a pôsobia skutočne, no jednoduchým stlačením tlačidla sa dajú prispôsobiť.“

 Pri vývoji bezpečnostných systémov pre automobily, ako sú technológie na predchádzanie nehodám, je testovanie zásadné. Avšak testovať tieto systémy v reálnom živote môže byť nebezpečné, časovo náročné a drahé. Simulácie na báze virtuálnej a zmiešanej reality však umožňujú úplne bezpečné skúšanie v autentickom prostredí bez toho, aby sme museli stavať hmotné prototypy či pripravovať zložité scenáre.

 Pomocou tejto špičkovej technológie skúmame a vedieme vývoj v oblasti výroby bezpečných automobilov pre budúcnosť. Je úžasné, že môžeme byť toho súčasťou,“ uzavrel Casper Wickman.

Predstavené technológie:

 Náhlavná súprava pre zmiešanú realitu od spoločnosti Varjo.

Minulý rok sa spoločnosť Volvo Cars, v spolupráci so spoločnosťou Varjo, stala prvým výrobcom automobilov, ktorý umožnil jazdu na skutočnom automobile s náhlavnou súpravou pre zmiešanú realitu. Náhlavná súprava Varjo XR-1 Developer Edition využíva na vytvorenie prostredia zmiešanej reality videokamery a poskytuje zmiešanú alebo virtuálnu realitu vo vysokom rozlíšení. S náhlavnou súpravou Varjo XR-1 je možné objekty a prostredia vytvorené v spoločnosti Unity plynulo integrovať do skutočného sveta.

 Kombinéza Teslasuit

Haptická (hmatová) technológia prostredníctvom použitia síl, vibrácií či pohybov umožňuje opätovné vytvorenie hmatového zážitku pri interakcii s virtuálnym svetom. Testovacie subjekty spoločnosti Volvo, ktoré mali na sebe pokročilú celotelovú hmatovú kombinézu Teslasuit, fyzicky cítili jemnú reprodukciu síl, aké by človek pociťoval pri havárii, no neboli pritom vystavení žiadnemu skutočnému riziku. Kombinéza zároveň umožňuje technikom spoločnosti Volvo tieto reakcie testovať; môžu skúmať, ako pri strese reagujú svaly, srdcová frekvencia a hladina stresových hormónov, a následne tieto zistenia využívať pri tvorbe novej generácie bezpečnostných systémov, ktoré majú predchádzať nebezpečným situáciám a zmierňovať ich závažnosť.

 Simulačné stroje od spoločnosti Unity

 

Simulačné scenáre sa tvoria pomocou najnovšieho 3D softvéru pracujúceho v reálnom čase od spoločnosti Unity, ktorá stojí za jednou z najobľúbenejších vývojových platforiem na svete pre vývoj videohier. S pomocou spoločnosti Unity dokážu odborníci značky Volvo vytvárať virtuálne prostredia a objekty, ktoré sa použijú v simuláciách, alebo vložiť úplne presný 3D model automobilu Volvo ľubovoľného dizajnu do ľubovoľného virtuálneho prostredia a posúdiť ho pri rôznom osvetlení, na rôznych miestach a v akomkoľvek počasí.

Zdroj: VolvoCars 2020

Go to Top